Przyczyny dny moczanowej

Przyczyną powstawania objawów dny moczanowej jest zbyt wysokie stężenie kwasu moczowego w organizmie człowieka. Związek ten jest produktem końcowym metabolizmu puryn znajdujących się w pożywieniu. Z puryn m.in. zbudowane są kwasy nukleinowe. Stan podwyższonego stężenia kwasu moczowego w surowicy powyżej 7 mg/dl (420 µmol/l) określany jest mianem hiperurykemii. Początkowo hiperurykemia przebiega bezobjawowo, z czasem jednak dochodzi do krystalizacji moczanu sodu, a jego złogi odkładane są w tkankach. Kryształy te mają podłużny kształt i wyglądem przypominają igiełki. Jeśli wytrącą się w płynie stawowym, bardzo łatwo wbijają się w powierzchnię chrząstki stawowej powodując jej uszkodzenie.

Mechanizm powstawania kryształów nie jest znany, ale procesowi temu sprzyja niższa temperatura i dlatego igiełki kryształów najszybciej odkładają się w słabo unaczynionych tkankach (ścięgna, więzadła) lub pozbawionych naczyń chrząstkach (małżowiny uszne, okolice stawów obwodowych). Gromadzące się złogi zapoczątkowują proces zapalny oraz uszkodzenie stawów i kości, nerek i w mniejszym stopniu innych narządów.

Wyróżnia się hiperurykemię pierwotną i nabytą. Hiperurykemia pierwotna związana jest z wadą genetyczną dotyczącą enzymów metabolizujących puryny w organizmie ludzkim. Defekt dotyczy najczęściej enzymu urykazy, która rozkłada kwas moczowy do łatwo rozpuszczalnych metabolitów. Ta wada genetyczna występuje dość rzadko. U mężczyzn pojawia się 20 razy częściej niż u kobiet. Wady mogą dotyczyć też innych enzymów. W bardzo rzadkim zespole Lescha-Nyhana uszkodzony jest enzym pozwalający na ponowne wykorzystanie puryn, co prowadzi do nadprodukcji kwasu moczowego. U tych chorych oprócz hiperurykemii obserwuje się szereg zaburzeń neurologicznych i upośledzenie funkcji poznawczych.

Hiperurykemia nabyta jest znacznie częstsza i może mieć różne podłoże:

  1. Nieprawidłowa dieta, tj. spożywanie zbyt dużej ilości mięsa (szczególnie podrobów, bulionów i niektórych owoców morza) lub niektórych warzyw (szczególnie szparagów, fasoli, grochu, szpinaku, grzybów).
  2. Przyspieszony rozpad ATP, np. w przypadku nadużywania alkoholu.
  3. Zwiększony rozpad nukleotydów w organizmie, który może pojawiać się w przebiegu różnych chorób metabolicznych, nowotworowych, niedokrwistości hemolitycznej, czy czerwienicy prawdziwej. Stan taki może również wystąpić w trakcie leczenia immunosupresyjnego po przeszczepach narządów. Ta postać choroby dotyczy pacjentów w każdym wieku, nawet dzieci.
  4. Choroby nerek prowadzące do zmniejszonego wydalania kwasu moczowego, m.in. torbielowatość nerek, uszkodzenie nerek spowodowane zatruciem ołowiem.
  5. Przejściowo hiperurykemia towarzyszy różnym stanom fizjologicznym. Może wystąpić np. po nadmiernym wysiłku fizycznym.
Tomasz
U mniecalyczas są objawy biore milurit300 i nic nie zmienia dopiero poprawa po corchimcum lepiej do pracy chodzę z ciągłym byłem nie pamiętam kiedy coś by mnie niebolalo mam 40 lat a objawy mam od 6 lat może ktoś by pomógł
7 lata temu
Odpowiedz
Musisz mieć włączone javascript, aby wyświetlać komentarze.
Musisz mieć włączone javascript, aby wyświetlać komentarze.